Kategorie

Producenci

Dostawcy

Przechowywanie wina – proste rady, jak dłużej utrzymać świeżość wina

Przechowywanie wina – proste rady, jak dłużej utrzymać świeżość wina

Wino to obowiązkowy element wyposażenia spiżarni każdego, kto ceni sobie wykwintność i dobry gust. Przechowywanie wina podlega jednak kilku nieodzownym regułom, których należy przestrzegać, by jak najdłużej zachować unikatowe właściwości trunku.

Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek przyjęcie czy odświętny posiłek bez wina. Uświetnia ono każde spotkanie przy stole oraz nadaje mu wykwintnego tonu. Warto jednak pamiętać, że serwowanie wina ma swój odrębny rytuał, w skład którego wchodzi nie tylko odpowiedni dobór kieliszków w zależności od rodzaju trunku (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Rodzaje kieliszków, czyli jakie kieliszki do czego), ale też właściwe przechowywanie wina w domowych warunkach. Na tym jednak nie koniec. Przy gościach duże znaczenie ma także zgodne z savoir-vivre’em podawanie trunku, w tym – umiejętność otwierania butelki. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co każdy koneser wina wiedzieć powinien.

Jak przechowywać wino?

Każdy, kto posiada choć kilka butelek wina, powinien zadbać o to, by przechowywać je w odpowiednich warunkach. W przeciwnym przypadku narażamy nasze wino na utratę jego specyficznych właściwości, takich jak aromat, smak czy kolor, co w przypadku tego rodzaju trunku jest niepowetowaną stratą. O czym należy pamiętać?

 1. Średnia temperatura, w jakiej przechowywanie wina powinno mieć miejsce, to 10–14°C. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że różne rodzaje wina wymagają różnych temperatur. I tak, najniższa, bo tylko ok. 6–9°C, jest rekomendowana w przypadku wina musującego, następne jest wino różowe (ok. 10 stopni), kilku stopni więcej będzie wymagało białe wino, zaś najwyższa temperatura jest przeznaczona dla wina czerwonego: 15–18°C. Bardziej jednak niż nieznaczne przekroczenie tego zakresu szkodliwe będą dla trunku gwałtowne wahania temperatur. Należy więc przede wszystkim zadbać o to, by temperatura była stabilna.
 2. Wilgotność powinna być stosunkowo wysoka, bo ok. 70–80%. Zadbanie o to jest istotne, ponieważ zbyt mała wilgotność może sprawić, że korek wyschnie i się obkurczy, co może doprowadzić do przedostania się powietrza do wnętrza butelki – a to z kolei niekorzystnie wpłynie na  właściwości trunku.
 3. Wentylacja i klimatyzacja. Obie te rzeczy są niezbędne w przypadku przechowywania wina: wentylacja ze względu na konieczność ciągłego dopływu świeżego powietrza, klimatyzacja – aby zapewnić stałą, określoną temperaturę. Jeśli korzystamy z wentylatora lub klimatyzatora, należy jednak wybrać inne modele niż te pokojowe – wytwarzają one bowiem drgania, które nie są korzystne dla wymagającego spokoju wina.
 4. Wino należy przechowywać w pozycji poziomej. Dzięki temu trunek podchodzi pod samo ujście butelki, co zapobiega wysychaniu korka.
 5. Kolejność układania wina w piwnicach czy spiżarniach także nie powinna być przypadkowa. Najniżej układamy wina wymagające najniższej temperatury, a więc musujące i różowe – przy gruncie panuje zazwyczaj największy chłód. Praktycznym rozwiązaniem jest położenie na wierzchu tych win, o których wiemy, że będą najszybciej wykorzystane. Unikniemy tym samym problematycznego przestawiania butelek w celu wyciągnięcia tej najbardziej nas interesującej.
 6. Wino powinno być przechowywane w zaciemnionym miejscu. Najlepiej zatem sprawdzają się przestrzenie bez dostępu do światła słonecznego, takie jak piwnice czy spiżarnie. Jeśli chcemy zamontować oświetlenie, wybierzmy żarówki ledowe, unikajmy natomiast świetlówek oraz halogenów.


Co jednak zrobić, jeśli w naszym mieszkaniu nie znajdziemy oddzielnego pomieszczenia, w którym moglibyśmy przechowywać wino? Wówczas rozwiązaniem jest specjalna chłodziarka do win, czyli winiarka – alternatywa zarówno dla spiżarni, jak i dla zwykłej lodówki. W przeciwieństwie do tej drugiej nie wytwarza ona szkodliwych dla wina drgań, istnieje także możliwość regulacji temperatury oraz poziomu światła. Nie trzeba dodawać, że w winiarce nie ryzykujemy tak częstego w przypadku lodówki przechodzenia zapachów od przechowywanej żywności. Co więcej, butelki do wina do najmniejszych nie należą, jeśli więc umieszczamy je w lodówce, znacznie ograniczamy wolne miejsce dla pozostałych produktów. Dużą zaletą chłodziarek do win jest ich atrakcyjny i zróżnicowany design – od tradycyjnych, przypominających niewielkich rozmiarów lodówki, po bardziej stylowe, wykonane z drewna.  

Jak otworzyć wino korkociągiem w 5 krokach

Przechowywanie wina to jednak nie jedyne istotne zagadnienie dotyczące obchodzenia się z tym trunkiem. Kiedy przyjdą goście, powinniśmy bowiem wykazać się jako gospodarze i umiejętnie otworzyć butelkę z winem. I chociaż wydaje się, że posiadanie w domu korkociągu rozwiązuje sprawę – nie do końca. Niewłaściwe posługiwanie się tym przyrządem może prowadzić do faux-pas – by wymienić choćby sytuację, gdy korek się łamie i zostaje w środku. Zatem – jak otworzyć wino korkociągiem? Oto krótka instrukcja.

 1. Usuń z szyjki butelki folię lub inny materiał zabezpieczający.
 2. Umieść butelkę w stabilnej pozycji – ma to duże znaczenie, ponieważ otwierając wino, używasz sporego nakładu sił. Brak stabilnej pozycji może doprowadzić do przewrócenia butelki i wylania wina.
 3. Wbij śrubę korkociągu w korek. Ważne jest umieszczenie przyrządu w korku na odpowiedniej głębokości – zbyt płytkie umiejscowienie go może doprowadzić do skurszenia się korka. Po wbiciu należy kręcić korkociągiem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, tak, by dotrzeć niemal do końca korka – uważaj jednak, by go nie przebić.
 4. Wyjmij korek z butelki. Jeśli używasz korkociągu kelnerskiego, oprzyj metalowe ramię korkociągu o powierzchnię butelki, a uchwyt korkociągu mocno pociągnij ku górze. Szczególnie ważny jest ostatni etap wyciągania korka – gdy jest on już niemal na powierzchni, należy ostrożnie wyjąć korkociąg, a sam korek delikatnie wykręcić – dzięki temu unikniemy charakterystycznego „cmoknięcia” towarzyszącego wyjmowaniu korka.
 5. Gdy korek jest już wyjęty, należy wytrzeć brzeg szyjki butelki – mogły na nim zostać resztki korka.

otwieranie-wina-korkociagiem


Rodzaje korkociągów

Powyższa instrukcja była uniwersalna w zasadzie dla wszystkich rodzajów korkociągów. Należy mieć jednak świadomość, że istnieje kilka rodzajów tego przydatnego urządzenia.

Zdecydowanie najpowszechniejsze są korkociągi metalowe – to one uważane są za najbardziej eleganckie wersje tego przyrządu. Używanie takiego korkociągu przy gościach będzie świadczyło o dobrym guście nas jako gospodarzy. Korkociągi te wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej o wysokim połysku. Co ważne, stylowość nie oznacza w tym przypadku braku funkcjonalności – korkociągi te można zwykle myć w zmywarce, co jest znaczącym ułatwieniem podczas sprzątania po dużym przyjęciu. Wśród korkociągów metalowych wyróżniamy:

 • korkociąg zwykły, w kształcie litery „T” – składa się z poprzecznej rączki oraz prostopadłej do niej, długiej śruby. Otwieranie za jego pomocą butelki wymaga użycia dużego nakładu siły.
 • „motylek” – jest to najpopularniejszy typ korkociągu. Składa się z dwóch ramion oraz śruby, którą należy wbić w korek. Następnie poprzez poruszanie ramionami  następuje wyjęcie korka.
 • korkociąg kelnerski, tzw. trybuszon – składa się z umocowanej na trzonku śruby oraz rączki. Aby otworzyć wino, wystarczy wbić śrubę w korek, oprzeć rączkę o bok butelki i użyć jej jako dźwigni. Ponadto ten rodzaj korkociągu wyposażony jest w  nożyk, którym można odciąć folię na szyi butelki. Korkociąg kelnerski może też zawierać specjalne przełamanie pozwalające na otwierania butelek zamykanych kapslem.


Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych korkociągów metalowych są korkociągi plastikowe. Choć charakteryzują się mniejszą trwałością niż te pierwsze, górują nad nimi zróżnicowaniem kolorów i wzorów – niektóre modele naprawdę zaskakują pomysłowością, świetnie nadając się tym samym na prezent!

Oprócz tego można wyróżnić korkociągi elektryczne, zapewniające dużą wygodę użytkowania – należy jednak pamiętać, że nie powinno się ich używać w przypadku korków z tworzywa sztucznego.

Jak otworzyć wino bez korkociągu

Czasem jednak zdarza się, że odwiedzili nas goście, a nie mamy przy sobie otwieracza. Jak wtedy poradzić sobie z otworzeniem wina? Sposoby, jak otworzyć wino bez korkociągu, można podzielić na trzy grupy:

 1. Zastąpienie korkociągu czymś innym. Metoda ta polega na zastosowaniu takiej samej techniki jak podczas otwierania wina za pomocą korkociągu, używając jednak innego narzędzia. Może to być pilnik, śrubokręt, klucz, a nawet wieszak – ważne, by narzędzie miało ostre zakończenie, które można wbić w korek. Dalsze postępowanie jest identyczne jak w przypadku zwykłego korkociągu.
 2. Wepchnięcie korka do środka. Tutaj zastosowanie ma technika odwrotna – staramy się, by korek znalazł się wewnątrz butelki. Można to zrobić poprzez miarowe uderzanie w korek dowolnym dostępnym przedmiotem, takim jak choćby szczoteczka do zębów.
 3. Wypychanie korka poprzez uderzanie. W tym przypadku potrzebny będzie twardy przedmiot – może to być np. książka. Należy oprzeć ją o ścianę, a następnie uderzać o nią dnem butelki. Siła uderzeń powinna sprawić, że korek zostanie wypchnięty na zewnątrz.


Jak widać rozwiązania te są bardzo pomysłowe, stosując jednak którekolwiek z nich, należy zachować szczególną ostrożność – efekty mogą być bowiem nieprzewidziane. Nie należy robić tego w pobliżu innych osób, dobrze też wybrać miejsce, które łatwo będzie można wyczyścić w razie niepowodzenia.

 degustacja-wina


Podsumowanie

Wino to szczególny rodzaj trunku – wszystkie czynności z nim związane należą nie tylko do sztuki kulinarnej, ale też szerzej – do zasad savoir-vivre’u. Opanowanie jednak tych prostych reguł daje ogromną satysfakcję – wino pomaga odświętnie powitać gości, celebrować spotkania w gronie bliskich, a także bardziej rozkoszować się smakiem i aromatem serwowanych potraw. Mamy nadzieję, że odtąd otwieranie i przechowywanie wina nie będzie miało dla Ciebie tajemnic!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola są wymagane

Imię
E-mail: (Nie będzie opublikowany)
Komentarz: