Kategorie

Producenci

Dostawcy

Rodzaje kieliszków, czyli jakie kieliszki do czego

Rodzaje kieliszków, czyli jakie kieliszki do czego

Rodzajów kieliszków jest wiele, co więcej, różnią się one między sobą niejednokrotnie drobnymi szczegółami – grubością szkła, wysokością czy kształtem. Jeśli mnogość rodzajów kieliszków Cię przeraża, zapraszamy do lektury poniższego miniporadnika. Dowiesz się z niego, jak rozróżniać typy kieliszków oraz jak dobrać odpowiednie szkło w zależności od serwowanego napoju.

Rodzaje kieliszków – dlaczego to ważne?

Sztuka kulinarna to nie tylko przyrządzanie smacznych dań, ale także dbałość o ich „oprawę”, czyli aspekt wizualny i funkcjonalny. Ważna jest tu umiejętność dobierania odpowiedniego rodzaju naczyń do określonego posiłku lub napoju, ich właściwe ułożenie na stole oraz troska o estetyczny wygląd całości. To właśnie, mówiąc najkrócej, jest powodem tak ogromnego zróżnicowania wewnętrznego kieliszków. Każdy rodzaj kieliszka posiada bowiem indywidualne, unikatowe cechy sprawiające, że to właśnie on jest najlepszy do serwowania danego gatunku alkoholu. I nie są to jedynie frazesy – budowa różnych rodzajów kieliszków dopasowana jest do sposobu picia różnych trunków oraz ich właściwości fizyczno-chemicznych. Zwracając uwagę na takie szczegóły, można przemienić zwykłe picie alkoholu w prawdziwą ucztę dla zmysłów. Warto więc poświęcić chwilę, by poznać różne rodzaje kieliszków i – tym samym – zacząć celebrować życie!

Rodzaje kieliszków i ich zastosowanie

Kieliszki do wody

Nie trzeba być wcale na imprezie, na której podaje się alkohol, by móc napić się z kieliszka! Także zwykła woda może być serwowana w specjalnym rodzaju szkła – służą temu duże, pękate kieliszki do wody. Wodę można też podawać w wysokich, lekko rozszerzających się szklankach.

rodzaje-kieliszków-woda

Kieliszki do wódki

Wódkę podajemy w dwóch rodzajach kieliszków:

  • wódkę czystą podajemy jedynie w walcowatym kieliszku bez nóżki o grubym dnie, tzw. shocie;
  • wódkę gatunkową możemy zaś serwować zarówno w shotach, jak i w pękatych kieliszkach z nóżką.


rodzaje-kieliszków-wodka

Kieliszki do wina

Jest to osobna, bardzo obszerna podgrupa ze względu na wielość różnych rodzajów win. Każdy z nich powinien być podawany w innym szkle o specyficznym kształcie wynikającym ze sposób picia trunku. Wszystkie kieliszki do wina powinny być natomiast przezroczyste, aby móc ocenić kolor wina, oraz wykonane z cienkiego szkła, by móc ogrzać alkohol ciepłem swojej dłoni. Należy ponadto pamiętać, by nie napełniać więcej niż ⅓ kieliszka, by móc swobodnie zamieszać wino ruchem ręki.

  • Wino czerwone – kieliszki do niego powinny być stosunkowo wysokie oraz posiadać pękatą, dużą czaszę, lekko zwężającą się ku górze. Taki kształt kieliszka pozwala na zetknięcie się dużej powierzchni trunku z powietrzem, co doprowadzi do uwolnienia specyficznego aromatu i smaku wina.
  • Wino białe – kieliszek do wina białego powinien być mniejszy niż ten do wina czerwonego, ponieważ białe wino nie wymaga dużej ilości powietrza do uwolnienia jego aromatu, wręcz przeciwnie – niewielka czasza pomaga utrzymać skondensowany, intensywny smak. Kieliszki mają kształt tulipana, a ich krawędzie delikatnie się rozchylają. Występuje tu jednak wewnętrzne zróżnicowanie – wino typu chardonnay podaje się w bardziej pękatym szkle, zaś to pochodzące ze szczepów typu viognier – w smuklejszym.


rodzaje-kieliszków-wino

  • Wino różowe – powinno mieć ono stosunkową niską temperaturę, co zapewniają im kieliszki o niewielkiej, smukłej czaszy. Dodatkowo lekkie różowe wino powinno być podawane w kieliszku o delikatnie rozszerzających się brzegach.

Kieliszki do szampana

Kieliszki do szampana, czyli tzw. szampanówki, zwane są też fletami lub kłosami, charakteryzują się bowiem wysoką nóżką, zapobiegającą ogrzewaniu alkoholu za pomocą dłoni, oraz dużą bardzo wąską czaszą zakończoną niewielkim wylotem – taka budowa sprawia, że bąbelki ulatniają się wolno, a szampan dłużej zachowuje swoją świeżość. Do degustacji szampana wykorzystuje się także kieliszki o nieco szerszej czaszy oraz lekko zaokrąglonych brzegach – większa niż w przypadku fletów szerokość pozwala na wymieszanie trunku ruchem dłoni.

rodzaje-kieliszków-szampan

Kieliszki do brandy i koniaku

Do tego rodzaju alkoholi stosuje się pękate kieliszki o bardzo krótkiej nóżce, przypominającej czasem wręcz mały róg. Kieliszki do koniaku i brandy trzyma się za czaszę, by ogrzać trunek dłonią, co pozwala wydobyć jego unikatowy smak.

rodzaje-kieliszków-brandy


Kieliszki do whisky

Do podawania whisky używa się szerokich, walcowatych szklanek o grubym dnie. Szklanki do whisky idealnie nadają się do umieszczania w nich dużej ilości lodu, dzięki czemu alkohol prezentuje się efektownie. Do degustacji niewielkiej ilości trunku można także użyć kieliszków.

rodzaje-kieliszków-whisky

Kieliszki do likieru

Ten rodzaj alkoholu podaje się w kieliszkach do likieru, charakteryzujących się wysoką, smukłą nóżką i niewielką czaszą. Często posiadają one fantazyjne zdobienia i grawerowania.

rodzaje-kieliszków-likier

Kieliszki do piwa

Ten popularny napój alkoholowy można pić w kuflach, szklankach oraz w kieliszkach. Te ostatnie są wyprofilowane zgodnie z właściwościami piwa – charakterystyczny kształt czaszy sprzyja cyrkulacji bąbelków i tworzenia się na powierzchni napoju gęstej piany. Bardzo popularne są także pokale do piwa – rodzaj kieliszków o krótkiej nóżce oraz stosunkowo smukłym, obłym kształcie.

rodzaje-kieliszków-piwo

Kieliszki do drinków

W tej grupie także panuje ogromne zróżnicowanie. Kieliszki do drinków składających się z samych alkoholi (tzw. short drinków) charakteryzują się krótką nóżką oraz zazwyczaj rozszerzającą się czaszą. Long drinki, czyli alkohole rozcieńczane, serwuje się zwykle w wysokich, smukłych szklankach. Można wykorzystywać też tzw. szklanki koktajlowe, wyróżniające się zróżnicowanymi, fantazyjnymi kształtami. Do niektórych rodzajów drinków przypisane są często kieliszki o ściśle określonym kształcie – np. te do serwowania Martini mają długą nóżkę oraz charakterystyczną, rozkloszowaną czaszę, którą można przyozdobić np. owocami. Ten rodzaj alkoholu można podawać także w szklance o kształcie rozszerzającym się ku górze.
Gorące napoje alkoholowe, tzw. hot drinki, podaje się zaś w szklankach z uchem, które chroni od trzymania w dłoni gorącego napoju.

Jak dbać o kieliszki

Szkło to niezwykle delikatny materiał, narażony na liczne uszkodzenia, warto więc odpowiednio o nie dbać. Kieliszki można myć w zmywarkach, warto jednak umieszczać je w nich tak, by uniknąć ryzyka potłuczenia w trakcie mycia. Mokrych kieliszków nie należy pozostawiać do samodzielnego wyschnięcia, ale powinno się je delikatnie osuszyć bawełnianą ściereczką – uchroni je to przed nieestetycznymi smugami i zaciekami.

Podczas kupowania kieliszków zwróć uwagę na ich walory estetyczne – wiele kompletów szkła posiada efektowne zdobienia i grawerowania, sprawiające, że picie z nich to rozkosz nie tylko smakowa, ale też wizualna. Zamiast kompletowania pojedynczych kieliszków warto pomyśleć o zakupie całych kompletów zawierających różnorodne rodzaje kieliszków. Zapewni Ci to spójność wizualną całej kolekcji oraz pewność, że posiadasz wszystkie najczęściej wykorzystywane rodzaje szkieł, co może okazać się bezcenne podczas organizowania np. uroczystości rodzinnych. Dokonując wyboru, zwróć także uwagę na producenta – solidna, sprawdzona marka jest gwarancją długotrwałości szkieł oraz ich wysokiej jakości.

Rodzaje kieliszków – podsumowanie

Jak widać, zróżnicowanie kieliszków służących do podawania różnego typu alkoholi nie jest bezcelowe. Szkło o odmiennych cechach i budowie podkreśla smak trunku, wydobywa jego aromat, pozwala zachwycać się wyjątkową barwą oraz wpływa na uzyskanie przez niego specyficznej konsystencji. Warto zatem dobierać rodzaje kieliszków z rozmysłem, by cieszyć się walorami ulubionego alkoholu jeszcze dłużej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola są wymagane

Imię
E-mail: (Nie będzie opublikowany)
Komentarz: